Denne retten er super når du vil ha noen gode plantebaserte retter på bordet. Den er rask og enkel å lage, smaker superdigg alene med litt godt brød, og passer til det meste av grønnsaksretter, fisk eller kjøtt.
Det er egentlig bare hvite bønner og rødløk i en digg tahinidressing, men smakene er komplekse og tilfredsstillende 🙂 Om du vil ‘roe ned’ løken litt, anbefaler jeg deg å la den marinere i dressingen 1/2 time før servering. Om du er som meg og liker den skarpe smaken av rå løk, så kan du blande dressingen med bønner og løk rett før servering.

Ingredienser:
- ca 500 g ferdigkokte store hvite bønner (gjerne butter beans), alternativt 2 bokser med hvite bønner, avsilt og skylt. Om du vil koke bønnene selv er det det aller beste,- bønnene får en helt annen smak og konsistens,- men om du ikke har tid/ork/lyst har jeg full respekt for det 🙂
- 1 rødløk, kuttet i tynne skiver (bruk gjerne mandolin)
- en stor håndfull flatbladpersille; bladene plukket, vasket, tørket og finhakket
- 1-2 ts chiliflak. Her kan du gjerne eksperimentere med forskjellig typer chili. Bruk gjerne den tyrkiske chiliblandingen ‘Pul biber’ om du finner den
Dressing:
- 1-2 hvitløksfedd
- 3 ss tahini
- saft av 1 juicy sitron
- 3 ss olivenolje
- 2 ss rødvinseddik
- Maldonsalt
- pepper
Rist alt godt sammen i et glass med lokk til du har en tykk og kremet dressing. Smak til om den trenger mer salt eller sitron. Er den litt for tykk kan du tilsette noen skjeer med vann til den får dressing-konsistens.
Line 🙂